Władysław PlutaWakacje dizajnera

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia >  Wakacje dizajnera

26.11.2021

Wystawie serigrafii Władysława Pluty, laureata tegorocznej Nagrody Miasta Krakowa, nadaliśmy tytuł Wakacje dizajnera, bowiem zgromadzone prace są wyrazem zainteresowania, a może nawet fascynacji naturą, pejzażem, miejscami bliskimi, które artysta ma możliwość podziwiać w chwilach relaksu, oderwania od codziennych zajęć. Ale wakacje to także moment szczególny, gdy artysta projektowanie użytkowe wykonywane na zamówienie zastępuje grafiką, tworzoną w małym nakładzie dla własnych potrzeb i satysfakcji.

 

 

 

 

 

 

Na wystawie prezentowane są cztery cykle serigraficzne: Krasnobród, Roztocze, Nad Wisłą, Tatry. Niech nas nie mylą sielskie tytuły niewinnie sugerujące „niedzielną”, amatorską twórczość. Usypiając czujność odbiorcy, artysta szykuje nam ostrą dizajnerską rozgrywkę.

Wystawę związaną z jubileuszem XXX-lecia galerii uzupełnia publikacja autorstwa Jana Fejkla pt. Wiosłując pod prąd - kronika i dokumentacja pierwszego piętnastolecia istnienia galerii; lat 1991-2005. Na pełny opis naszej działalności trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Nikogo z pewnością nie zdziwi pozostawienie projektu wydawnictwa w rękach Władysława Pluty. Tym razem nie jest to już tylko kolejna w jego dorobku projektowym książka, ale także wspomnienie wspólnie podejmowanych, artystycznych przedsięwzięć. Nasza przygoda zaczęła się ponad trzydzieści lat temu, gdy zasiadłem przy długim stole w Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, gdzie Pluta był asystentem. Dostałem do ręki patyk i zostałem poinstruowany, jak się z nim obchodzić. Zanurzając koniec w kałamarzu, kreśliłem inicjał swego imienia. Próby te powtarzane były wielokrotnie. Zachęcany do większej swobody coraz bardziej poluźniałem gest, aż skromna litera J przeobraziła się w zamaszyste G. Tak powstał, po niezbędnym retuszu, znak firmowy Jan Fejkiel Gallery, którym z satysfakcją nadal się posługujemy. Prostota, a zarazem wyrafinowanie bardzo osobistego logo pozwalały z ufnością patrzeć w przyszłość, a przyjaźń i współpraca z Władysławem, niezmiennie rozwija się po dziś dzień. ( J.F.) ( więcej w Wystawach )

 

 

 
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com