Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Covid fixations 2020/2021

Covid fixations 2020/2021

24.10.2021

"Przez rok powstało kilkanaście grafik ściśle ze sobą powiązanych tematem i formą, co dziś pozwala mi rozmyślać o prezentowaniu ich razem jako jedną, dopełniająca się opowieść zatytułowaną Covid fixations 2020/2021. Na wystawie prezentowane są dwa cykle Stabilizatory i Warstwy ochronneWarstwy ochronne zakłada się, aby coś przed czymś zabezpieczać, ratować, chronić, chronić siebie, coś w sobie. Jest to zatem opowieść o uniwersalnych, odwiecznych zależnościach: zewnętrznych naciskach i budowaniu odporności, a szerzej opowieść o bezsilności nie tylko wobec natury, ale też o pogardzie i o godności”.

 

 

 

Tak opisuje Krzysztof Tomalski dwa cykle prac powstałe w ciągu kilkunastu miesięcy trwania pandemii Covid 19Grafiki te są bezpośrednią, spontaniczną reakcją artysty na zaistniałą sytuację. Nie ograniczają się jednak do dokumentalnego opisu tych szczególnych miesięcy. Napiętą sytuację w czasach pandemii artysta postrzega w szerszym kulturowym i społecznym kontekście.

 

Krzysztof Tomalski związany jest z Wydziałem Grafiki ASP w Krakowie, gdzie w latach 2008-2016 pełnił funkcję dziekana, a obecnie prowadzi Pracownię Miedziorytu. Od 2012 roku jest profesorem zwyczajnym. Od 2016 roku jest członkiem zarządu Międzynarodowego Związku Grafiki Akademickiej (International Academic Printmaking Alliance) z siedzibą w Pekinie, zrzeszającego artystów grafików z kilkunastu krajów. W swym dorobku ma 45 wystaw indywidualnych i udział w około 400 zbiorowych. Zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień, min.: Elizabeth Greenshields Fundation w Kanadzie w 1990; w Yunnan, w Chinach na Międzynarodowej Wystawie Grafiki w 2012; na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w latach 2012 i 2015; na VII Międzynarodowym Biennale Grafiki Splitgraphic w Chorwacji w 2015; na II Triennale Grafiki Współczesnej w Nowosybirsku (2018); na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Erewaniu w 2019 Jego grafiki znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce oraz między innymi w USA, Chinach, Rosji. Włoszech, Kanadzie, Norwegii, Chorwacji, Holandii. Jest twórcą własnych metod graficznych w obrębie technik wklęsłodruku.

Artysta miał w roku 2005 wystawę indywidualną w Jan Fejkiel Gallery pt. Torsy i monolity. Brał także udział w zbiorowych pokazach organizowanych przez galerię, m.inn : Żywioł i metoda , Galerie de la C.G.E.R, 1996, Centrum Manggha, 1997 ; Visible / Invisible, Turchin Center for Visual Arts, Boone NC, USA, 2012/2013; Rzeczywistość i jej wariacje, Reykjanes Art Museum, Islandia, 2019.

 


Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com