Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Kronika zapowietrzonych dni

Kronika zapowietrzonych dni

14.06.2021

W wystawie, która powstała w ramach programu Cracow Art Week Krakers 2021 bierze udział 30 artystów. Przewodnim hasłem tegorocznych Krakres, organizowanych w cieniu pandemii, jest idea (No) Hope. Potrzebie dramatycznego wyboru, a zarazem i kategorycznej wizji chcieliśmy przeciwstawić propozycję everyday activity; zapis bezinteresownych, codziennych artystycznych działań w czasie trwania morowych dni - twórczości powstającej spontanicznie, nie ukierunkowanej bezpośrednio aktualnym tematem. Nie korzystamy z prac wykonanych na zamówienie bieżących wydarzeń. Przyglądamy się aktualnej grafice, nie ingerując w jej powstanie. Tym samym mamy także nadzieję zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie postawione przez Krakers: „czym jest sztuka, jakie ma miejsce w postapokaliptycznej rzeczywistości, którą pomagała przetrwać […] wyrazem duchowej strony jednostki,czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych?”.

Do wystawy zaprosiliśmy: Zbigniewa Biela, Kacpra Bożka, Martę Bożyk, Magdalenę Chmielek, Agnieszkę Dobosz, Joannę Gałecką, Annę Juszczak, Agnieszkę Łakomą, Jacka Machowskiego, Małgorzatę Malwinę Niespodziewaną, Tadeusza Nuckowskiego, Iwonę Ornatowską-Semkowicz, Henryka Ożoga, Władysława Plutę, Rafała Pytla, Annę Sadowską, Wiesława Skibińskiego, Krzysztofa Skórczewskiego, Annę Sobol-Wejman, Jacka Srokę, Małgorzatę Stachurską, Marcina Surzyckiego, Monikę Szydłowską, Karola Szafrana, Krzysztofa Świętka, Krzysztofa Tomalskiego, Martę Wakułę- Mac, Stanisława Wejmana, Tomasza Winiarskiego, Jacka Zaborskiego.

Dla niektórych z zaproszonych artystów okres pandemii okazał się nowym, doświadczeniem znajdującym wyraz w treści i formie powstających prac. Dla innych formuła stylowa obrana już wcześniej, okazała się wystarczająco nośna, aby przejąć niepokoje aktualnych zdarzeń . Mam tu głównie na myśli prace abstrakcyjne, a także wykorzystujące doświadczenia surrealizmu pomocne w oddaniu pandemicznych nastrojów. W tym wypadku wrażliwa dramaturgia użytych środków artystycznych, zarówno malarskiej plamy jak i graficznej kreski, wydaje się być odpowiedzią na emocjonalne potrzeby chwili. Twórczość innych artystów, być może na przekór złym czasom, często nie poddawała się naciskom przejściowej, każdy w to wierzył, sytuacji. Kontynuując swe twórcze założenia ukształtowane w innych warunkach, oczekiwali powrotu do normalności. Czy rzeczywiście udało im się odizolować od realiów, atmosfery i nastrojów tego czasu? Mamy nadzieję, że wystawa, której obejrzenie proponujemy, udzieli odpowiedzi także i na to pytanie. Tym razem jednak, na przekór tradycji galeryjnej, nie staramy się o przesadną elegancję ekspozycji. Proponujemy kolekcję pt. Kronika zapowietrzonych dni w formacie aktualności gazetki ściennej. Daty powstania zestawionych na wystawie prac odnoszą się już nie tylko do minionego roku, odmierzają upływające dni i miesiące. Everyday activity. Jeśli nie zdecydowana, ostra alternatywa (No) Hope, to też i nie (Bez) Nadziei.

 

 

Logo krakers

 

 Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2021

 

 

 

Sortuj wg:|
Zobacz wszystkie | Strony:
Zobacz wszystkie | Strony:
  • Dodaj link do:
  • facebook.com