Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Chłód Północy

Chłód Północy

24.11.2023

Artystka przez długi czas wierna była grafice w czerni i bieli. Kolor w jej twórczości, równie niespodziewanie, co intensywnie pojawił się kilka lat temu. Bynajmniej jednak nie w urozmaiconej gamie, oddając urodę otoczenia, lecz jako powtarzający się zafarb malarski wypełniający graficzną planszę. Ekspresja koloru przejmowała w tych grafikach w większym stopniu funkcję emocji, niż przedstawiania.

Ta mocna dominanta często kontrastowana była czarną, wyrazistą kreską rysunku zakłócającą optymistyczną, zdawać by się mogło, aurę koloru blue. W najnowszych pracach niepokojące zderzenia malarskiej plamy i dramatycznego rysunku pojawiają się już rzadziej. Intensywny błękit, a także wprowadzony od niedawna róż, choć skumulowane na rozległych płaszczyznach grafiki, rozbielone i rozcieńczone, ograniczają swój estetyczny powab. Artystka stopniowo wycisza emocje wcześniejszych lat. 

Gwałtowne, ostre spięcia, kontrasty czerni i bieli o zróżnicowanym walorze, aluzje do świata przedstawiającego podkreślane tytułami niemal abstrakcyjnych prac ( Mężczyzna, 1998; Części ciała, 2001; Więzy krwi, 2014 ), to stylistyka, do której od dawna przyzwyczajała nas artystka. Teraz zastąpił ją ujednolicający monochrom koloru, oszczędny, zatarty ślad po dawnych konfliktach, których odległym już świadectwem są prace prezentowane na wystawie pt. Rana, Blizna,Mgła.

Prace te, a także przykłady z przeszłości, utwierdzają nas w przeświadczeniu, że tytuł wystawy Chłód Północy bynajmniej nie odnosi się do impresji krajoznawczych, porusza sferę klimatów osobistych, wyraża też potrzebę ich komunikowania. Tym razem artystka nie odwołuje się już do konkretnych wyobrażeń i wyjątkowych doświadczeń codzienności. Powtarzalność i prostota ledwie zarysowanych, nieprzedstawiających motywów podkreślają wysublimowane trwanie poza czasem w poczuciu transcendencji ( Dzień ).

Czwarta indywidualna wystawa Agnieszki Dobosz w Jan Fejkiel Gallery obejmuje najnowsze prace artystki. Podobnie jak wcześniejsze wystawy w galerii ( Części ciała, 2001; Stop klatka, 2009; Balans, 2015 ) także ta ostatnia pt. Chłód Północy jest wyrazem zmian zachodzących w jej twórczości; wnosi nowe, nie znane wcześniej rozstrzygnięcia artystyczne, narzuca odmienne temperatury emocjonalne, choć nie zawsze powiewa tu chłodem, jak sugeruje tytuł wystawy.

Ideowe przemiany, którym ulega twórczość Agnieszki Dobosz nie ingerują w pryncypia jej warsztatu. Nadal odbija swe prace z nietrwałej, podatnej na działanie przypadku i zdarzeń losowych tektury, której daleko do stabilności drewna, metalu, kamienia; tradycyjnych graficznych matryc przejmujących narracje graficzne docierające z przesłaniem do szerszego odbiorcy. Mimo pokaźnych formatów grafiki przekaz, który wnosi artystka jest skromny, a jego oddziaływanie dyskretne. Wydaje się, że efemeryczność autorskiej techniki, tworzenie grafik unikatowych, wymykających się jednoznacznej interpretacji odpowiada emocjonalnym potrzebom artystki. Ostatnie prace Agnieszki Dobosz świadczą wręcz o systematycznie pogłębianej wspólnocie i symetrii zarówno techniki i warsztatu jak i przekazywanej formy i treści. „Medium is a message” chciało by się powtórzyć za Marshallem McLuhanem zapomnianym już nieco klasykiem mediów. Oryginalność najnowszych propozycji artystki została doceniona. Jej obecna na wystawie praca pt. Mgła została w bieżącym roku wyróżniona nagrodą Silver Point na XVI Międzynarodowym Biennale Grafiki w Užicach, w Serbii. (J.F.)

Agnieszka Dobosz studiowała w Gdańsku i w Krakowie. Dyplom nagrodzony Medalem Rektora uzyskała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie w 1993 roku, gdzie doktoryzowała się w roku 2005. W roku 2016 uzyskała habilitację na UAP w Poznaniu. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Sztuki. Uprawia grafikę, głównie w technice intaglio, i rysunek. Należy do kobiecej grupy artystycznej Grupa 13. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (1995). Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursach na plakat (Heilbronn 1991, Kraków 1993). Na MTG w Krakowie w roku 1994 wyróżniona została Nagrodą Regulaminową, a na Triennale Inter-Kontakt w Pradze (1995) uzyskała nagrodę Stowarzyszenia im. Hollara. Uczestniczyła w krakowskich konkursach na Grafikę Roku i Grafikę Miesiąca zdobywając nagrody (1997) i Grand Prix (1998). W roku 2000 zaproszona została do udziału w Druckproject w Mehlwaage Kunstlerwerkstadt (Freiburg). W 2013 wzięła udział w wizycie studyjnej na Univesity of Alberta w Edmonton w Kanadzie. W 2023 została laureatką nagrody Silver Point na XVI Międzynarodowym Biennale Grafiki Dry Point / Sucha Igła w Užicach, w Serbii. Obok wystaw indywidualnych artystka brała też udział w kilkunastu krajowych i międzynarodowych wystawach organizowanych przez Jan Fejkiel Gallery.

 

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com