Joanna Gałecka na studia do Krakowa przyjechala z okolic Białegostoku. Dolina Biebrzy ,gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość odcisnęła się na trwałe w jej pamięci i wrażliwości. Niezależnie od podejmowanych później wypraw często powraca w rodzinne strony ,które są jej "duchową ojczyzną ,wielką inspiracją".[...] Fascynacja naturą i bezpośredni z nią kontakt znajdują wyraz w dedykowanym ptakom cyklu Migracje, a także w innych, niemal reporterskich ujęciach zwierząt. W spontanicznych zrywach natury artystka odnajduje wyrafinowane symetrie i dekoracyjne układy podporządkowane alternacji bieli i czerni ,światła i cienia. Nie rejestruje chaotycznych wrażeń, swym obserwacjom umie nadać ponadczasową, systemową wręcz formę.
Sięga jednak głębiej, dając bardziej refleksyjny, a nawet niepokojący obraz natury. Pozornie udomowione zwierzęta kryją w sobie tajemnice. Futrzak ( Ja jestem Futrzak ) bynajmniej nie jest niewinną zabawką, rozbudzającą nasze sentymenty. Jego szkliste spojrzenie pociąga i odpycha swym dwuznacznym powabem. Artystka zdaje się też podważać nieprzekraczalną granicę dzielącą świat zwierząt i ludzi […]Pracując w plenerze artystka jest pod wrażeniem stwórczej mocy światła, ale pociąga ją też potęga mroku, tajemnica i duszne opary nocy, gdy czuwanie łączy się ze snem, marzenie z jawą, a idyllę zakłóca niepokój. W onirycznej przestrzeni zwierzę towarzyszy człowiekowi, stając się emisariuszem tajemnej magii. Bestia czai się w mroku, często skryta w ornamencie rysunku. Jest zagrożeniem, choć może być też duchem opiekuńczym, stworem baśniowym, totemem, emblematem, strażnikiem interioru. W drzeworytach takich jak Noc w Mary artystka znajduje metaforę dla doznań, których nie wyjaśnia już bezpośredni kontakt z naturą.Świadomość łączy się tu z podświadomością, a artystka dzieli się niepokojem, który znika w świetle dnia. Ten tajemniczy świat to często impresje wschodnie, gdy osobiste przeżycia łączą się z egzotyczną kulturą, obyczajem, mitologią. (J.F. fragment tekstu do folderu z wystawy).
Joanna Gałecka urodziła się w Mońkach na Podlasiu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu. Studiowała na ASP w Krakowie , gdzie w roku 1992 uzyskala dyplom na Wydziale Grafiki, a w 1994 na Wydziale Malarstwa. Artystka była stypendystką Fundacji im. T. Kulisiewicza i Fundacji im. Jana Pawła II. Otrzymała kilka nagród za swoje prace m.in. kilkakrotnie Grand Prix i wyróżnienia w konkursach „Najlepsza Grafika Miesiąca” i „Mały Format” oraz Nagrodę Fundowaną na „Salonie 100-lecia ZPAP". Ma w swym dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych, w tym wystawę z Jerzym Pankiem, z którym sie przyjaźniła, pokazywaną w Muzeum A.Karnego w Białymstoku i w innych galeriach w Polsce. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych,salonach sztuki, plenerach, projektach w kraju i za granicą. Prowadziła warsztaty artystyczne w Aszchabadzie , gdzie stworzyła „Papierowy Teatr” i spektakl plastyczno- muzyczny.