Znalezione tagi

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Znalezione tagi

Wszystko o: Zbigniew Lutomski

 • Zbigniew Lutomski
  Drzeworyt

  Zbigniew Lutomski należy do pokolenia artystów, dla których sfera osobista nie jest domeną epatowania i obnażania, lecz obrazowej metafory. Z jednej strony dotyka biologicznej , cielesnej wręcz warstwy egzystencji, co nie każdy chętnie akceptuje. Odnosi się w większym stopniu do naszego intymnego, zmysłowego doznawania świata, chętniej sięga w podświadomość, niż racjonalnie zgłębia rzeczywistość. Z drugiej strony zapewnia odbiorcy maksimum wygody. Chociażby stosując niezmiennie „złoty podział” swego drzeworytu. Interesuje go, jak pisze, „harmonia otoczenia” i „rodzaj porządku, jako dowodu wartości nierozerwalnie związanego z formą”. Jest też w jego przekazywaniu ukrytych kształtów świata dyzajnerskie wręcz wyczucie formy wyrazistej, syntetycznej. 

 • kat_lutomski_1a.jpg

  Zbigniew Lutomski
  Drzeworyt

  Rok wydania: 2010
  Ilość stron: 6
  Format katalogu: 15,5 x 15,5 cm

 • lutomski_oklad.jpg

  Zbigniew Lutomski
  Drzeworyty

  Rok wydania: 1993
  Ilość stron: 16
  Format katalogu: 20,5 cm  x  22, 5 cm
  Wersja: dwujęzyczna

 • Zbigniew Lutomski
  Najlepsza grafika miesiąca - Grand Prix - Znaki II

 • Bębenek, Z.Biel, J. Kraupe, Z. Lutomski, R.Otręba, H. Ożóg, J. Panek, A. Pietsch, Anna Sobol-Wejman, J. Sroka, M.Surzycki, S. Wejman
  Portret ironiczny. Groteska we współczesnej grafice krakowskiej

  [...]  Na wystawie prezentowane są prace kilkunastu artystów. Są wśród nich twórcy, których nazywa się już klasykami  sztuki polskiej, dorobek innych zajmuje bardziej lub mniej poczesne miejsce w środowisku. Dla niektórych groteska jest istotą wypowiedzi, dla innych stanowi jedynie epizod twórczy. Ambicją tej wystawy jest ukazanie rozległości zjawiska manifestującego swą obecność w dziele reprezentującym zgoła odmienne opcje artystyczne.[...] Kiedyś, gdy grafika pełniła funkcje środka masowego przekazu ...

 • 61_orig.jpg

  Zbigniew Lutomski

  Urodził się w 1934 roku w Grodnie. Studiował  w ASP w Krakowie, gdzie w 1960 roku uzyskał dyplom. Jest profesorem poznańskiej  Akademii  Sztuk Pięknych, i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na obu uczelniach prowadzi pracownię drzeworytu. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytniików XYLON. Wieloletni komisarz Międzynarodowego Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w kilkuset zbiorowych wystawach polskiej sztuki w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.inn. na Ogólnopolskim Konkursie Graficznym w Łodzi (1969,1973,1979,1981, 1987) na Międzynarodowym Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie (1986,1991) i na Ogólnopolskim Konkursie im. J.Gielniaka w Jeleniej Górze (1979,1983). Zdobył dwukrotnie Grand Prix i I Nagrodę na Quadrienalle Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie (1991,1995, 1999), jest laureatem Nagrody Mera na Biennale Grafiki w Tokio.

  Artysta miał dotychczas trzy wystawy indywidualne w Jan Fejkiel Gallery. Brał także udział w zbiorowych pokazach organizowanych przez galerię, m.inn : Jan Fejkiel Gallery Collection, Polski Instytut Kultury, Sztokholm 1991; Kamień, Metal , Drewno, Komputer, Cracow Expo Center 1994; Żywioł i metoda , Galerie de la C.G.E.R, Liege 1996, Centrum Manggha, Kraków 1997.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com