Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Znalezione tagi

Znalezione tagi

Wszystko o: Ewelina Małysa

  • kat_malysa_1a.jpg

    Ewelina Małysa
    Plus, minus, nieskończoność

    Rok wydania: 2008
    Ilość stron: 6
    Format katalogu: 15,5 x 15,5 cm

  • Malysa2008.jpg

    Ewelina Małysa
    Plus, minus, nieskończoność (grafika)

    W swych działaniach Ewelina Małysa jest spontaniczna, pracuje na granicy błedu i prowokowanej nieporadności. Wpływ tych doswiadczeń potrafi wykorzystać. Tak jak i wczesniej tworzy cykle, gdzie pewne elementy kompozycji powtarzają się, uzupełniają i rozwijają w nowych kontekstach. To te właśnie prace znajdują sie na dzisiejszej wystawie. W litografii akces Eweliny Małysy do nowoczesności jest oczywisty. Płaskość i plakatowość jest częstym wyróżnikiem współczesnego malarstwa. Binarna opozycji plusa i minusa, akcentująca wartości graniczne i rudymentarne, znajduje zastosowanie w języku komputerowym jak i w „hasłowym”, zglobalizowanym opisie rzeczywistości. Małysa jednak na każdym kroku zdradza to, co modne, zanurzając się w pulsującej mistyce znaku. W ten sposób plus może być odczytany jako krzyż i choć odniesienie religijne nie jest tu jednoznaczne, to kontekst przestrzeni graficzno-malarskiej, w której występuje, może odwoływać się do szeroko pojętej transcendencji. (Jan Fejkiel, fragment wstępu do katalogu wystawy Eweliny Małysy pt. Plus, minus, nieskończoność)

  • Malysa Supremac[1].jpg

    Ewelina Małysa
    Supremacje

    W roku 2008 odbyła się pierwsza w Jan Fejkiel Gallery wystawa litografii Eweliny Małysy. Obejmowała prace z lat 2005-2008, a więc okres po doświadczeniach wczesnej twórczości, gdy pracowała w metalowych technikach graficznych (miedzioryt , akwaforta, akwatinta). Jej zwrot, a właściwie artystyczny przełom można było tłumaczyć jako potrzebę odejścia od analitycznego rysunku, kontemplacji czerni i bieli ku swobodzie malarskiego gestu, wybuchowej plakatowości koloru, syntezie graficznego znaku. Tym samym artystka rezygnowała z idiomu artystycznego bardziej kojarzonego z tradycyjna grafiką. Mimo fascynacji nowymi możliwościami komunikacji wizualnej, które dostrzegła w litografii nie uległa bez reszty magii dopiero co odkrywanego medium. ...

  • 331_orig.jpg

    Ewelina Małysa

    Ur. w roku 1977. Ukończyła  Wydział Grafiki ASP w Krakowie. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2004) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005). Dwukrotnie zdobyła Grand Prix w konkursie na Grafikę Roku (Kraków 2003, 2005), a także liczne wyróżnienia w krakowskim konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca i wyróżnienie w konkursie "Miasto i człowiek"( Poznań, 2003). Jest laureatką Nagrody im. L.Mianowskiego na Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2009). Dwukrotnie zdobyła Nagrodę im. H.Chrostowskiej na 6 i 8 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2006, 2012), a na 7 Triennale (2009) Wyróżnienie.

    Artystka miała dotychczas dwie wystawy indywidualne w Jan Fejkiel Gallery. Brała także udział w zbiorowych pokazach organizowanych przez galerię, m.inn : Visible / Invisible, Turchin Center for Visual Arts, Boone NC, USA, 2012/13.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com