Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia >  Kompilacje

Kompilacje

18.10.2019

Tytuł wystawy jest przewrotny, któż bowiem ochoczo przyznaje się do kompilacji, nawet jeśli od dawna uprawia w swej twórczości postmodernistyczna grę ze sztuką. W końcu to oryginalność, oryginalność za wszelką ceną uważana jest za cnotę. Kompilacje Henryka Ożoga nie czerpią już jednak z otaczającego artystę świata sztuki,są skierowaną ku sobie próbą zakwestionowania doskonałości, warsztatowego mistrzostwa, które wynosi na piedestał, ale i stawia pod murem. Artysta powracając do znanych sobie motywów poszukuje w nich inspiracji, które mogą okazać się ważne w przyszłości. Ma odwagę dzielić sie z nami swymi wahaniami i rozterkami, spontanicznie podejmuje ucieczkę od zagrażającej mu doskonałości i rutyny.

Henryk Ożóg urodził się w 1956 roku w Wysokiej k.Wadowic. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom. Jest profesorem zwyczajnym ASP w Krakowie. Na Wydziale Grafiki prowadzi Pracownię Wklęsłodruku. Wykłada również w Państwowej Wyższej Szkole Europejskiej w Przemyślu. Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek. W grafice stosuje najczęściej mieszane techniki metalowe: akwatintę, suchą igłę, miękki werniks. Artysta ma w swym dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych. Jego grafika była wielokrotnie nagradzana. Na Ogólnopolskim Konkursie Graficznym w Łodzi ( 1984 Wyróżnienie, 1994 I Nagroda) na Biennale Grafiki w Lublanie ( 1991,1997), na Triennale Grafiki Polskiej (1994, 2000, 2006 ).W roku 1997 zdobył Nagrodę Regulaminową na MTG w Krakowie oraz Nagrodę na Międzynarodowej wystawie Grafiki w Muzeum Sztuki w Portland (USA). W roku 2009 zdobył Grand Prix na 7 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.

Artysta miał dotychczas trzy wystawy indywidualne w Jan Fejkiel Gallery. Brał także udział w zbiorowych pokazach organizowanych przez galerię, m.inn : Portret ironiczny , BWA Kraków, 1993, Bergisch Gladbach, 1994; Żywioł i metoda , Galerie de la C.G.E.R, 1996, Centrum Manggha, 1997; Graficy polscy – poeci francuscy, Galerie des Franciscains, St. Nazaire, 1995,1999; Visible / Invisible, Turchin Center for Visual Arts, Boone NC, USA, 2012/2013; Rzeczywistość i jej wariacje, Reykjanes Art Museum, Islandia, 2019.

 

 Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com