Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Pojemność: 460 pasażerów

Pojemność: 460 pasażerów

26.06.2019

"Pozostając w kontekście swoich długotrwałych obsesji związanych z figurą ludzką oraz uparcie wierny metodom rysunkowym, Bogdan Achimescu proponuje medytację nad różnorodnością wewnętrznej konstytucji człowieka. Serie monotonnie szeregowanych rysunków, kreślonych płynną, pewną i niezwykle różnorodną kreską testują pojemność swojego własnego formatu jak literackie rozdziały, które są tak różne, że wymuszają rozszerzenie definicji powieści odczytywanej przez widza postać po postaci. Całość porusza się pomiędzy humorem uwspółcześnionym aluzjami do science fiction, a czymś w rodzaju staroegipskiej rigor mortis."

Bogdan Achimescu urodził sięw Rumunii w 1965 roku. Studia rozpoczęte w Timișoara i Cluj kontynuował w krakowskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1993 roku na Wydziale Grafiki. W tym samym roku zdobył Grand Prix na Konkursie Graficznym w Biella we Włoszech. Reprezentował Rumunię wraz z grupą Context na 49. Biennale Weneckim w 2001 roku. Rysunki i grafiki artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie, m. in. w nowojorskim MOMA, Galerii Uffizi, wiedeńskiej Albertinie, Narodowej Galerii w Waszyngtonie. Wykładowca kilku uniwersytetów amerykańskich w latach 1999-2005. Od 2007 r. naucza na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie, której jest obecnie prorektorem. Praktykuje rysunek seryjny i narracyjny, znany również z ilustrowanych na żywo narracji, odnoszących się do własnych doświadczeń, momentów historycznej przemiany i subiektywnej refleksji. Motywami przewodnimi jego prac są jednostka i tłum, mutacja i seria, człowiek i jego awatary.

Tytułowi  Pasażerowie to pasywni uczestnicy podróży i niekoniecznie osoby odbywające ją z własnej woli. Hurtowe używanie wobec nich słowa „pojemność” sugeruje kwantyfikacje związane raczej z logistyką niewolnictwa czy ze statystyką migracji śródziemnomorskiej. Na przeciwległym, jaśniejszym biegunie takich poważnych powiązań znajduje się niewątpliwie sam rysunek Achimescu: praktykowany z widoczną lekkością, kodowany żywymi kolorami, wolny od kanonów i afirmujący tu i ówdzie małe frywolności, bardzo zmienny – choć zdyscyplinowany – oraz po prostu piękny." (Elias Negomireanu, Clopotiva, marzec 2019)

Artysta miał dotychczas dwie wystawy indywidualne w Jan Fejkiel Gallery w roku 1994 ( Akwaforty) i 1999 (Głowy i ciała). Brał także udział w zbiorowych pokazach organizowanych przez galerię, m.inn: Kamień, Metal , Drewno, Komputer, Cracow Expo Center 1994; Grafika alternatywna, JFG, Kraków 1995; Żywioł i metoda , Galerie de la C.G.E.R, Liege 1996, Centrum Manggha, Kraków 1997; Poza passe-partout. Nowa przestrzeń grafiki, JFG, Kraków 2006; Formatowanie galerii, JFG, Kraków 2012.

 

 

 

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com